RENAULT 25 2.2L 5MT FWD (123 HP)
1988–1992
121
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2165cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90.5kW |
| Torque | 181Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |