RENAULT 25 2.5L V6 Turbo 5MT FWD (182 HP)
1988–1992
180
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2458cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |