RENAULT 25 2.7L V6 4AT FWD (144 HP)
1988–1992
142
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2664cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 215Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |