RENAULT 25 2.9L V6 5MT FWD (139 HP)
1984–1988
137
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2849cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 137bhp |
| Power | 102kW |
| Torque | 215Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 199km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |