RENAULT 30 2.1td 5MT (88 HP)
1979–1984
87
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2068cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 87bhp |
| Power | 64.7kW |
| Torque | 182Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1257kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175Sr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |