RENAULT 30 2.7L V6 3AT (125 HP)
1979–1984
123
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
17.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2664cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 91.9kW |
| Torque | 204Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.6mpg |
| Combined | 13.4L/100km |
| Urban | 17.3L/100km |
| Extra-Urban | 12.8L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |