RENAULT 30 2.7L V6 4MT (125 HP)
1979–1984
123
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2664cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 91.9kW |
| Torque | 204Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |