RENAULT 4 CV 0.75L 3MT (21 HP)
1947–1961
21
bhp
Power
34
s
0–100 km/h
59
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 747cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 21bhp |
| Power | 15.7kW |
| Torque | 45Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 34s |
| Top Speed | 95km/h |
| Top Speed | 59mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3607mm |
| Width | 1430mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2096mm |
| Kerb Weight | 560kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |