RENAULT 5 3 Doors 0.8L 4MT FWD (34 HP)
1972–1984
34
bhp
Power
26
s
0–100 km/h
75
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 782cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 34bhp |
| Power | 25kW |
| Torque | 52Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 26s |
| Top Speed | 121km/h |
| Top Speed | 75mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3520mm |
| Width | 1519mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 730kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |