RENAULT 5 3 Doors 0.9L 4MT FWD (44 HP)
1972–1984
43
bhp
Power
21
s
0–100 km/h
85
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 43bhp |
| Power | 32.4kW |
| Torque | 63Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 21s |
| Top Speed | 137km/h |
| Top Speed | 85mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3520mm |
| Width | 1519mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 775kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |