RENAULT 5 3 Doors 1.3L 3AT FWD (55 HP)
1972–1984
54
bhp
Power
21.6
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1289cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 21.6s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3520mm |
| Width | 1519mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 810kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |