RENAULT 5 3 Doors 1.4L Alpine Turbo 5MT FWD (110 HP)
1972–1984
109
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 149Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3520mm |
| Width | 1519mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 850kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |