RENAULT 5 Turbo 1.4L Turbo 5MT (160 HP)
1980–1984
158
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 10.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3665mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1323mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 980kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 220/55R365 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |