RENAULT 8 Gordini 1100 5MT (95 HP)
1964–1970
94
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1108cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 98Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined | 0L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3988mm |
| Width | 1486mm |
| Height | 1308mm |
| Wheelbase | 2273mm |
| Kerb Weight | 853kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135/80/15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |