RENAULT 8 Gordini 1300 5MT (105 HP)
1964–1970
104
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1255cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.2kW |
| Torque | 117Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3988mm |
| Width | 1486mm |
| Height | 1308mm |
| Wheelbase | 2273mm |
| Kerb Weight | 850kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135/80/15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |