RENAULT 8 1.0L 4MT (42 HP)
1962–1971
42
bhp
Power
Engine
| Displacement | 956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 42bhp |
| Power | 31kW |
| Torque | 75Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 3990mm |
| Width | 1486mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2271mm |
| Kerb Weight | 726kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135 - 380 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |