RENAULT 9 1.4L 4MT FWD (68 HP)
1986–1988
67
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 106Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 835kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |