RENAULT 9 1.4L 5MT FWD (68 HP)
1981–1986
67
bhp
Power
15.7
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 106Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.7s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 0L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2477mm |
| Kerb Weight | 824kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |