RENAULT 9 1.8L 5MT FWD (82 HP)
1981–1986
80
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1721cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2477mm |
| Kerb Weight | 900kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |