RENAULT Alaskan 2.5L dCi 7AT 4x4 (190 HP)
2016–
187
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 5319mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 3150mm |
| Kerb Weight | 2086kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |