RENAULT Alpine A310 2.7L 5MT (150 HP)
1977–1985
145
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2664cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 199Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 16.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1151mm |
| Wheelbase | 2271mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 190/55Vr340 || 220/55Vr365 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |