RENAULT Alpine A610 3.0L V6 Turbo 5MT (250 HP)
1991–1994
247
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2975cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 265km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4422mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1191mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |