RENAULT Avantime 3.0L V6 6MT FWD (210 HP)
2001–2003
204
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2946cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 204bhp |
| Power | 152kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1716kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |