RENAULT Captur 0.9L Energy TCe 5MT FWD (90 HP)
2013–2017
89
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 898cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4122mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1567mm |
| Wheelbase | 2606mm |
| Kerb Weight | 1101kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |