RENAULT Captur 1.5L dCi 5MT FWD (90 HP)
2017–2019
89
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4122mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1557mm |
| Wheelbase | 2606mm |
| Kerb Weight | 1248kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |