RENAULT Clio 3 Doors 1.5L dCi 5MT (85 HP)
2009–2012
84
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
53.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 199Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.4mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4026mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2573mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |