RENAULT Clio 3 Doors 1.5L dCi 5MT FWD (70 HP)
2006–2009
67
bhp
Power
15.2
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.2s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3990mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |