RENAULT Clio 5 Doors 0.9L TCe Eco 5MT FWD (90 HP)
2012–2016
89
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 899cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4061mm |
| Width | 1732mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 1009kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 88T Or 195/55 R16 87H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |