RENAULT Clio 5 Doors 1.2L 16V 5MT FWD (65 HP)
2006–2009
64
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1149cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 105Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 157km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3990mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |