RENAULT Clio 5 Doors 1.2L 5MT FWD (54 HP)
1990–1996
54
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1239cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 90Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 3711mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 842kg |
| Boot Capacity | 266L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70 Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |