RENAULT Clio 5 Doors 1.2L 5MT FWD (60 HP)
2001–2006
58
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1149cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 58bhp |
| Power | 43kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2471mm |
| Kerb Weight | 910kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |