RENAULT Clio 5 Doors 1.4L 16V 4AT FWD (98 HP)
2006–2009
97
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3990mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 100kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |