RENAULT Clio 5 Doors 1.5L dCi 5MT FWD (80 HP)
2001–2006
80
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3813mm |
| Width | 1638mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2471mm |
| Kerb Weight | 970kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |