RENAULT Clio 5 Doors 1.5L dCi 5MT FWD (90 HP)
2016–2019
89
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
71.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 71.3mpg |
| Combined | 3.3L/100km |
| Urban | 3.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4061mm |
| Width | 1732mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 87H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |