RENAULT Clio 5 Doors 1.5L dCi 6MT (105 HP)
2009–2012
105
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4026mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2573mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R16 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |