RENAULT Clio Estate 1.2L TCe 6AT FWD (120 HP)
2013–2016
118
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4262mm |
| Width | 1732mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 87H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |