RENAULT Clio Estate 1.2L TCe ENERGY 6MT FWD (120 HP)
2016–2019
118
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4267mm |
| Width | 1732mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 1168kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 88T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |