RENAULT Clio Estate 1.6L 16V 4AT FWD (110 HP)
2009–2012
110
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
31.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.3mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4227mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2573mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |