RENAULT Clio Estate 1.6L 16v 6MT FWD (128 HP)
2009–2012
126
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 126bhp |
| Power | 94kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4227mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2573mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |