RENAULT Clio RS 2.0 6MT (200 HP)
2009–2013
197
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 214Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 223km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4016mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2583mm |
| Kerb Weight | 1279kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |