RENAULT Clio Symbol/Thalia 1.5L dCi 5MT (65 HP)
2000–2002
64
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4150mm |
| Width | 1638mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2474mm |
| Kerb Weight | 1020kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |