RENAULT Clio Symbol/Thalia 1.5L dCi 5MT (80 HP)
2000–2002
79
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4150mm |
| Width | 1638mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2474mm |
| Kerb Weight | 1020kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |