RENAULT Clio Symbol/Thalia 1.6L 16V 5MT (107 HP)
2000–2002
106
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 78.7kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4171mm |
| Width | 1638mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2474mm |
| Kerb Weight | 960kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |