RENAULT Clio Williams 2.0L 5MT (145 HP)
1993–1996
143
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 106.6kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3711mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2471mm |
| Kerb Weight | 982kg |
| Boot Capacity | 266L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |