RENAULT Espace 1.6L dCi 6AT FWD (160 HP)
2014–2019
158
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4856mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2883mm |
| Kerb Weight | 1734kg |
| Boot Capacity | 660L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |