RENAULT Espace 1.9L dCi 6MT FWD (120 HP)
2006–2014
118
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1670kg |
| Boot Capacity | 292L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |