RENAULT Espace 2.0L 5MT (110 HP)
1985–1991
109
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 850L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |