RENAULT Espace 2.0L dCi 6MT FWD (175 HP)
2006–2014
170
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 204km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1755kg |
| Boot Capacity | 292L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |