RENAULT Espace 2.1L dT 5MT FWD (88 HP)
1991–1997
87
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2068cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 181Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 162km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1417kg |
| Boot Capacity | 900L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |