RENAULT Espace 2.2i 5MT FWD (110 HP)
1991–1997
109
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2165cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1345kg |
| Boot Capacity | 6538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |